
Suomi Ensin -liike järjesti 2016-17 yli sata mielenosoitusta, joista kuuluisimpia olivat Itiksen (1-4) ja Forssan (1-3) mielenosoitukset sekä laittomien leiriä vastustanut Suomi-Maidan leiri.
Parin vuoden aikana valtamedia teki näistä mielenosoituksista ja SE-aktivismista kymmeniä ellei satoja juttuja. Ja tietysti lähes kaikki enemmän tai vähemmän negatiivisia.
Kun sitten 2017 loppupuoliskolla osa SE-aktiiveista perusti Suomen Kansa Ensin ry:n tarkoituksenaan aloittaa virallinen puoluetoiminta, niin valtamedia muuttui vielä negatiivisemmaksi.
Esimerkiksi tämä MTV:n juttu täysin demonisoi SKE:n järjestämää mielenosoitusta.

Tämän takia SKE:ssä oltiin varmoja, että valtamedia joko demonisoi tai sitten on täysin hiljaa SKE:n luovuttaessa yli 5000 kannatuskorttia oikeusministeriölle.
Kävikin toisin.
Hesari kirjoitti asiasta jutun.
Eikä se olekaan SKE:tä demonisoiva!
Tosin Hesarin juttu on hieman sekava. Se esimerkiksi sekoittaa Suomi Ensin- ja Suomen Kansa Ensin termejä.
Hesarin juttu ei kuitenkaan valehtele tai herjaa.
Yllättävintä on, että Hesarin jutussa siteerataan SKE:n päämääriä, jotka sisältävät islamisaation vastustamisen.
Mutta islamisaatio-sanahan on kielletty?
Saako Hesarin toimittaja potkut vai alennuksen?

Marco kommentoi Hesarin juttua Marco de Wit 6 -kanavallaan, jonka hän on joutunut ottamaan käyttöön 9- ja 8-kanavien sensuroinnin takia.