
Itsenäisyyspäivänä herätti hämmennystä, että poliisi hyökkäsi kadulla rauhanomaisesti hakaristilippua kantaneiden kimpuun samalla kun presidentinlinnassa juhlittiin hakaristien kanssa.

Poliisi ja suvakit eivät ole edes yrittäneet selittää tätä ristiriitaa.
Nähtävästi presidentinlinnassa on eri säännöt kuin kadulla.
Poliisilta ei ole myöskään tullut mitään ohjeita siitä milloin hakaristi sitten on kadulla sallittu.
Tämä siitä huolimatta, että hakaristihän on yksi maailman yleisempiä symboleita.

Nähtävästi poliisi on sitä mieltä, että vain kansallissosialistisen punaisen taustan omaavat hakaristit ovat kiellettyjä.
Eli sininen tausta olisi siis sallittu varsinkin, kun Karjalan lennoston hakaristilipussa on sininen tausta.
James Hirvisaari kysyykin:
Olisiko tässä Suomen uusi lippu? Sinivalkoinen ja tykkänään ilman inhaa likaisenpunaista sosialismia.
Myöhemmin James jatkaa:
Tämä voisi olla parempi, eli Suomen swastika ei ole kärjellään. Lisäksi tässä sen pyörimissuunta on myötäpäivään. Eli olen samaa mieltä palautteiden kanssa.