Marco de Wit 23 kesäkuun, 2019

 

Halla-aho pääsi perussuomalaisten puheenjohtajaksi kansallismielisten tuella.

 

Niinpä yllätys oli suuri, kun puheenjohtajaksi päästyään Halla-aho alkoi ”realismin” nimissä harjata ja lopulta potkia ulos monia kansallismielisiä.

 

Tunnetuimpia pois potkittuja on Tuukka Kuru.

 

 

Twiitissä linkki Kansalaisen juttuun

 

 

Eilen käynnistyi jälleen uusi twiittisota Halla-ahon ja kansallismielisten välillä.

 

Sodassa on kyse suomalaisuuden määritelmästä.

 

Persujen ”myyräaivon”, Matias Turkkilan yllyttämänä Halla-aho kannattaa ”avointa suomalaisuutta”.

 

 

”Suljettua” eli geneettistä suomalaisuutta kannattavia Halla-aho haukkuu epärealistisiksi öyhöttäjiksi.

 

Halla-aho ei kuitenkaan pelkästään hauku, vaan myös harjaa.

 

Siihen Tuukka Kurun johtamat nuoret eivät alistuneet.

 

 

Loppu on historiaa, kuten Kuru eilisessä twiittisodassa muistutti.

 

 

Kuvassa linkki twiittiin

 

 

Kuvassa linkki juttuun

 

 

Lue lisää ”avoimesta suomalaisuudesta”:

 

Kuvassa linkki juttuun

 

 

 

 

 

3 thoughts on “”Avoin suomalaisuus” = kansanmurha? Kuru vs. Halla-aho

  1. Kansanpettäjiä ja gatekeepereitähän nämä on kaikki Halla-Ahot mukaanluettuna. Kyllä se eka persuhallitus olisi saanut riittää jo opetukseksi kaikille mutta ei vissiin.

    Halla-Aho ei ole pitkään aikaan ollut lähellekkään rohkeimpia tekijöitä,sanojia tai valistajia.

  2. Aika mukava lähtökohta kun suomalaisuuden puolustajat on persuissa lähtökohtasesti arvon mestarille öyhöjä ja haitta-ainesta jotka pitää saada ulos arvon mestarin joukkueesta pilaamasta hyvää yksimielisyyttä. Sitten tää mestari vielä kehtaa kehua kuinka nyt ei ole enää yhden miehen showta ja harjausta puolueessa. Kunhan on avoin suomalaisuus, kyllä homoliitoille, kyllä EU:lle, kyllä eurolle ja varovaisen positiviinen Natolle niin muuten saa olla ihan vapaasti omaa mieltä.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*