
El Kärppä:
Tässä videossa näytän vähemmän tunnetun tavan, kuinka tehdään tuli hätätilanteessa märistä puista sateella. Käytän luonnosta löytyviä materiaaleja, jotka ovat monen päivän sateen jäljiltä hyvin märkiä.
Varusteina minulla on puukko ja kipinäpuikko, joilla teen kaiken tarvittavan työn.
Kuivat kuusen alaoksat, tervaskannot, pihka yms. tulenteossa ovat helppoja ja tunnettuja tapoja tehdä hätätilanteessa tuli, joten kannattaa opetella ensin ne. Tällä videolla teen tulen ”vaikeammalla” mutta myöskin oikeasti toimivalla tavalla.
Myöskin puukko on minulla tässä videossa erikoispuukko jossa on Fulltang-terä, eli se on suunniteltu ja valmistettu siten, että puukalikallakin voi sitä hakata = normaalilla puukolla sitä ei suositella.
Tulen myöhemmin tekemään videoita erilaisista tulentekotavoista normaalilla tavalla ja oikeaan paikkaan joten tämä video on vain yksi tapa tehdä tuli hätätilanteessa.
ÄLÄ YRITÄ TÄTÄ KOTONA, Varsinkaan metsässä!!!