Free speech 22 huhtikuun, 2020

 

USA:n pohjoisessa pienessä osavaltiossa, Idahossa on julistettu koronapoikkeustila samaan tapaan kuin suurissakin osavaltioissa.

 

Monet idaholaiset eivät kuitenkaan hyväksy tiukkaa poikkeustilaa, koska koronaa on Idahossa paljon vähemmän kuin muissa osavaltioissa.

 

 

Pienten lasten äidit järjestivät mielenosoitusmielessä tapaamisen suljetulle lasten leikkikentälle.

 

Tätä eivät viranomaiset hyväksyneet, vaan lähettivät poliisit ajamaan äidit tiehensä.

 

 

Äidit eivät kuitenkaan perääntyneet, joten ärsyyntynyt poliisi pidätti yhden äidin.

 

Siis siitä huolimatta, että hänen ei annettu edes pitää huolta lastensa pääsystä kotiin!

 

 

Tapahtuma on herättänyt Amerikassa paljon kohua ja nyt vastarinta koronapoikkeustilaa vastaan on entisestään lisääntynyt.

 

 

 

 

Tässä videossa näkyy kuinka vauvojaan kantavat äidit yrittävät estää poliiseja viemästä äitiä poliisiautoon.

 

 

 

 

Tässä videossa äitiä haastatellaan sen jälkeen kun hän pääsi poliisiasemalta. Äiti kertoo, ettei hän hyväksy perustuslaillisten oikeuksiensa rajoittamista. Samalla hän korostaa, ettei suinkaan vastusta rehellisiä poliiseja. Hänen miehensäkin on nimittäin poliisi!

 

 

 

 

 

1 thought on “Idahossa koronapoikkeustilan vastainen äitien leikkikenttäkapina

  1. ”Hyväkin” poliisi ottaa vastaan rikollisia käskyjä, joten ei käytännössä ole väliä onko ”hyviä” ja ”huonoja” poliiseja. Molemmat hyökkäävät kansalaisen kimppuun, tunkeutuvat kotiin ja vakoilevat jos saavat käskyn. Tämä näkyy hyvin eri euroopan maista, kuten Ranskasta.

Comments are closed.