
Ympäri maailma sadat tuhannet marssivat lauantaina vapauden puolesta ja koronpasseja vastaan.
Tässä yksi esimerkki Australiasta.
Protesters have swarmed the city. They want this lockdown to end. @9NewsMelb #9News pic.twitter.com/jTlV8qBX7G
— Maggie Raworth (@MaggieRaworth) July 24, 2021
Myös Tampereella marssittiin. Marco ja Mari kuvaamassa ja kommentoimassa.
Luonnollisestikaan media ei marsseista kertonut mitään, vaikka liikkeellä oli Suomessakin yli tuhat ihmistä.
Mitä ihmettä🙄 @yleuutiset uutisoi Unkarin seksuaalivähemmistömarssia mutta ei sanaakaan tämän päivän koronapasseja vastustavista marsseista Helsingissä , Tampereella, Lontoossa, Pariisissa jne. Oli vissiin väärin marssittu🙄🙈
— Tiihhan (@Tiihhan) July 24, 2021
Tässä kulkuevideo. Muista tilata Marin kanava, jotta voidaan tehdä suoria lähetyksiä!
Kieltämättä oli vaikeaa saada tietoa netistä tästä tapahtumasta. Facebookissa luki että irti EUsta tapahtuma olisi ollut koskipuistossa klo 13. Hämeensillalla näin kulkueen menevän kosken rannalla ja liityin mukaan.
Taas sensuuri soi.. Hyvin sä Marcoliini ”yhdyssanamestari” vedät. Sananvapauden puolesta vai miten se oli?
Oli hyvä ja mielenkiintoinen video. Kaikki ei halua tulla kuvatuksi ja antaa haastatteluita mutta juuri haakstattelut ja kylttien kuvaamiset tekee tästä videosta mielenkiintoisen. Kyllä huomaa että vuosien tubettaminen on harjaannuttanut kuvaamaan.
Paljonko oli väkeä paikalla Marco?
Ainakin muutama sata. Kuulin joltain, että poliisin mukaan 450. Luultavasti pystyisi myös laskemaan minun videosta, jos jaksaa.