
Länsimaiden suurin ongelma on, että ne elävät mielikuvitusmaailmassa. Siis maailmassa, jossa kaikki ovat kyvyiltään tasa-arvoisia ja kuka tahansa voi tulla miksi vain haluaa. Kaikki on vain määritelmäkysymys.
Niinpä länsimaiden on vaikea ymmärtää sotaa. Se on nimittäin liian todellista. Tämän takia Ylekin koko ajan valehtelee Ukrainan olevan voitolla ja Venäjän häviöllä Ukrainan sodassa. Ylellä on jopa otsaa julkaista näin valheellisia karttoja.
Tietenkään venäläisten sotapropagandaankaan ei voi luottaa, mutta heidän ei vain tässä vaiheessa tarvitse niin paljon valehdella. Miksikö? No, koska heidän hyökkäys sujuu erittäin hyvin lähes aikataulussa.
Tässä Mariupolin saarto on valmis ja tuhoamassa ukrainalaiset ja varsinkin Azov-pataljoonan. Venäläiset ovat jo ilmoittaneet, etteivät tule antamaan heille mitään armoa. Taistelusta on siis tulossa verinen.
Myös Kiovan saarto on edistymässä aikataulun mukaan ja paljon tykistöä ollaan saatu jo paikalle. Jos ukrainalaiset eivät antaudu, niin kaupunki tullaan pommittamaan maan tasalla kortteli korttelilta.
Ei kuitenkaan hätää. Ylen mukaan ukrainalaiset siviilit ovat saaneet kalashnikoita ja valmistavat myös molotovin cocktaileja!
Marco ”Murskavoitto” Witt taas satuilee. Muista pyytää Kremlin palkkio jossain muussa valuutassa kuin ruplissa.
Ehkä Zelenskyi ehtii antautua ennen kuin väistämätön tapahtuu.
Se siitä tasapuolisuudesta; dewit julkaisee vain venäjän tuottamia karttoja. Suurin osa dewitin kirjoittamista jutuista on valeita, joihin ei usko kuin joo – miehet. He nielaisevat ne koukkuineen päivineen ilman mitään kritiikkiä ja tarkistamatta hänen käyttämiä lähteitä.
Kuinka on sinun uskosi valtamediaan? Miten se toteuttaa yksipuolisuutta? Tähän et osaa vastata.
Eikös siitä tule kohta jo kaksi viikkoa siitä kun suuri sotastrategi Marco De Wit julisti täällä että Venäjä on jo voittanut sodan?
Dewittu ukraina taistelee maansa puolesta,joihin ryssälaiset ovat hyökänneet. Oon sitä mieltä että ukraina on jo voittanut sodan taistelleensa maansa puolesta. Lisäksi ryssäläisillä on ongelmia kaluston kanssa sekä ruoan.
Tässä vaiheessa on vain yksi VARMA häviäjä: Suomi
Miten Ukraina jaetaan.
To whom may go the territories of Ukraine?
Nyt Ukrainan naapureille avautuu mahdollisuus vaatia iki-aikaisia omistuksia takaisin itselleen.
Kaikissa vaiheissa jonkun on oltava häviäjä. Onko se Ruotsi?
Ja sinä.
Matuvyöry on pysäytetty! Puola laittoi rajat kiinni! Milloin Suomessa?