Marco de Wit 21 syyskuun, 2022

 

Muutama vuosi sitten Yle herätti kohua, kun se ilmoitti Pekka ja Pätkä Neekereinä olevan liian rasistinen elokuva näytettäväksi.

 

Onneksi viikko sitten kyseinen elokuva ladattiin Youtubeen. Moni katsoja oli hyvin tyytyväinen:

 

 

 

 

Elokuva ei ole pelkästään ”rasistinen”, vaan vielä enemmän seksistinen. Se nimittäin pilkkaa todella rankasti nuoria naisia tyhjäpäiksi. Katso esim. 12 minuutin kohdalta tietokilpailu.

 

 

 

 

 

Myös Pekka ja Pätkä sammakkomiehinä taitaa olla liian kovaa kamaa suvakeille. Elokuvassa näkyy myös miten Korkeasaaressa oli aikanaan upea peli, jossa tarkoituksena oli pudottaa nainen veteen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 thoughts on “Pekka ja Pätkä neekereinä ja samakkomiehinä!

  1. Olisipa itsekin polskinut ja palkka juossut tai odottanut kesä helteillä putoamista veteen rahasta. Masalle ei ihan yhtä hyvin käynyt rankassa kiertueessa näyttelyä ja musiikkia pitkin Suomea putkeen tehtiin kiireessä. Ei Masakaan viisasta näytellyt kaatuessaan jatkuvasti saati Puupää.

  2. Vedenneitoja pudotettiin Linnanmäellä vuoteen 1980 asti. Markoilla sai kolme- viisi (?) palloa jolla yritettiin heittää 5 cm:n lätkään. Neidoilla oli tapana aina pudotessaan kirkaista kuuluvasti.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*