6 thoughts on “Päivän Jenspa

  1. Black-face on kulttuurista omimista siinä kuin white-face naamiot. Samasta syystä Pekka ja pätkä neekereinäkin on kielletty.

  2. Jotenkin aasinsiltana; käsitettä ”musta joulu” ei kai yleensä mielletä rasistiseksi eikä vihapuheeksi, vaan siinä tulee lähinnä mieleen lumeton joulu. Myöskään ”musta naamio” ei taida sisältää rasistisia taka-ajatuksia:-|

  3. Liittyyköhän kuvan maski mitenkään TIERNAPOIKIEN mustaan vastineeseensa? Joka tapauksessa kauniina pysyminen vaatii aina välillä ”pohjaamista”, jota pojat eivät millään tahdo ymmärtää kun ovat NAISENA olemisesta yhtä ”ulkona kuin lumiukko”! Siis TIETENKIN ne ”pojat”, jotka saivat rippilahjaksi TEKOHAMPAAT niin kuin ”ylä-Ruotsissa” oli tapana kun siellä vielä ”Isä oljylampun osti”!

Comments are closed.